Maliye Biliminin Tarihsel Gelişimi - BilgiMaks

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.

Reklam engelleyicinizin pasif olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi

- okuma süresi

Maliye Biliminin Tarihsel Gelişimi

Mali olaylara tarihsel bir açıdan bakıldığında ilk ve orta çağlarda ki mali olaylar bugünkü yaşadığımız toplumdaki mali olaylarla birçok yönden farklılık göstermektedir. Bu mali olaylardaki değişimler zaman içerisinde devletin mali yapısında ve görevlerinde meydana gelen değişmelerden kaynaklıdır.
İlk ve ortaçağ ekonomisinde daha belirgin olarak tarıma dayalı bir ekonomi söz konusudur. İlk çağlardaki yapılan üretimler daha çok kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için yapılmaktaydı. Bu dönemlerde pazar ekonomisi gelişme göstermemiştir. Kamu hizmetlerindeki yapılmak istenen amaçlar toplumda iç ve dış güvenliğin sağlanmasıydı.
İlk dönemlerde köleliğin yaygın olması nedeniyle kamu hizmetlerinin devlet tarafından kişilere zorla yaptırılması şeklinde gerçekleşiyordu.
Ortaçağ döneminin sonlarına doğru batıda özgürlük mücadeleleri verilmeye başlandı. İngiltere'de 1215 yılında Kral John tarafından kabul edilen Magna Carta Libertatum (büyük özgürlük fermanı) ile kralın vergi koyma ve vergilendirme yetkileri kısatlanmış oldu. Bu ferman sayesinde kral tarafından konulan verginin "Common Council" ismi verilen bir meclis tarafından yapılmasını kral kabul etmiştir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Abone Olun

Bildirimler

Disqus Logo