Nikola Tesla Hayatı ve İcatları - BilgiMaks

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.

Reklam engelleyicinizin pasif olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi

- okuma süresi

Nikola Tesla Hayatı ve İcatları

 Nikola Tesla kimdir? Hayatı, icatları ve buluşları: 10 Temmuz 1856 tarihinde Sırbistan’ın Similjan kasabasında dünyaya gelen Nikola Tesla, bilim tarihini kökten değiştiren deneylere ve icatlara imza atmış mühendis ve elektrofizikçidir. Yazımızda Nikola Tesla kimdir, hayatı, eserleri, çalışmaları ve buluşları ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;


Nikola Tesla’nın en önemli icadı elektriğin kablosuz bir şekilde taşınabileceğini ispatlamasıdır. Bunu da Londra Fuarını aydınlatarak gerçekleştirmiştir. Hiç evlenmemiş olan Tesla için, günümüzün bütün iletişim teknolojilerinin, uzay teknolojilerinin, kablosuz iletişimin ve daha birçok teknolojinin temellerini atan bir dahi, hatta bazıları da akıl hastası bir dahi ifadesi kullanılmıştır.
Nikola Tesla’nın keşfettiği belirtilen düz motorlu Nikola Tesla tirbünleri, Edison ve diğer başka kuruluşlarla yaşanan kavgalar nedeniyle hiçbir zaman ortaya çıkmamış, projenin bütünüyle yok olmasına neden olmuştur. Edison ve Tesla’nın akım savaşları da bu döneme denk gelmektedir.

Nikola Tesla’nın hayatı

Papaz olan babası, Tesla’nın da kendisi gibi papaz olmasını istemekteydi. Annesi ise okuma yazması olmayan, fakat etrafında pratik ev aletleri mucidi olarak bilinen bir kadındı. Annesinin verdiği destekle matematik ve fizik bilgilerini ilerleten Tesla, Avusturya Prag Politeknik Üniversitesine bağlı Graz’daki okulunda okudu. Eğitimi boyunca Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca’yı öğrendi.
Beş kardeş olan Tesla’nın abisi 12 yaşında at kazasında öldü. Milca, marica ve Angelina adlı üç kız kardeşi de dahil tüm aile Gospic’e göç ettiler. Tesla, bilime karşı olan takıntısı ve asosyal kişiliği nedeniyle 3. sınıftayken okulunu bıraktı. Sonrasında da bir otomobil fabrikasında iş bulup çalışmaya başladı. Bir süreliğine yaşadığı ekonomik sıkıntılardan sonra, Prag’da Charles Ferdinand Üniversitesine gitmeye başladı. Bu sırada babasının vefat etmesinden dolayı okulu bırakmak zorunda kaldı ve Paris’te bir telefon şirketinde işe girdi. Burada doğru akım ve dinamolar konusunda oldukça iyi bilgiler edindi. Çalıştığı firmada döner makinelerini korumak amacıyla regülatöre benzeyen kontrol aletleri geliştirdi.
Yaşamının son yıllarında iyice garip bir kişiliğe bürünerek içine kapandı. Bibliyografisini yazmak isteyen kişileri geri çeviriyordu. Hiç not alma alışkanlığı bulunmayan Tesla, her şeyi en ince ayrıntısına kadar aklında tutmakta ve uygulamaktaydı.
  1. Dünya Savaşı sürerken öldüğünde, şahsına ait olan özel kasasına ABD el koydu. Bu dönemde Teleforce silahı adını verdiği bir tür silah üzerinde çalışmalar yapmaktaydı. Ölümünün ardından California Üniversitesinde yapılan icatların onun icatları olduğu öne sürülmektedir. Edison ile birlikte ona da verilen 4 bin dolarlık Nobel Ödülünü reddeden Tesla, daha sonraları Edison’u seven kişilerin kurduğu AIEE’nin 1917 yılında verdiği Edison madalyasını kabul etmiştir.
26 ülkede 300’e yakın patenti bulunan dahi bilim insanı Nikola Tesla, mucitliği kadar para yönetiminde iyi değildi. Yaşamının son döneminde otel odalarında alacaklılarından köşe bucak kaçarak yaşamış, New York otelinin bir odasında geçirdiği bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Nikola Tesla’nın icatları

Doğru akımın kullanılması Nikola Tesla’ya göre hatalıydı. Bunun yerine alternatif akım kullanılarak jeneratör ve komütatörü devre dışı bırakmak gerekiyordu. Fakat altenatif akımla çalışabilecek bir motor olmadığı için işi hiç de kolay değildi. Okul arkadaşı Szigetti, o dönemde elektrik endüstrisinde bir devrim niteliğindeki dönen manyetik alanı keşfetmişti. Bu sayede komütatör ortadan kalkmıştı. Alternatif akım elektrik sistemini en baştan sonuna kadar yeniden tasarlayan Tesla, yükseltici ve alçaltıcı, transformatörleri ve alternatif akım motorlarınıkeşfetti.
“Niagara Şelalesini Hidroelektrik elde etmek için kullanacağım” şeklindeki ifadesiyle herkesi şaşkına çevirmişti. Keşiflerini veya icatlarını uykusuz gecelerde zihninde çakan şimşeklerden sonra yaptığını belirten Nikola Tesla şöyle anlatıyor; “Bu ışık patlamalarını zaman zaman hala yaşıyorum. Yeni bir fikrin zihnimde parıldayıvermesi halinde oluyor. Ama artık eskiden olduğu kadar heyecan verici değil. Eskisine göre daha etkisiz. Gözlerimi kapadığımda önce çok koyu ve tek tonlu bir mavi fon görüyorum. Aynı açık ama yıldız olmayan bir gecede olduğu gibi. Birkaç saniye sonra bu alan parıltılar saçan ve bana doğru gelen yeşil ışıltılarla doluyor. Sonrasında da sağ tarafımda birbirine paralel olan ve yakın ışınların meydana getirdiği iki ayrı sistem görüyorum. Bu sistemler birbirleriyle dik açı oluşturacak şekilde durmaktalar. Yeşil, sarı ve altın renklerinin hakimiyetinde olsa da yine de her çeşit rengi barındırıyorlar.
Daha sonra bu çizgiler parlaklaşmaya başlıyor ve her yere parlaklık saçmakta olan belirgin noktalar serpiliyor. Bu görüntü yavaşça alnımdan çıkıyor ve sola doğru kayıp yok oluyor. Yerini ise hoş olmayan ölü bir grilik alıyor. Burayı çabuk bir şekilde kabaran ve kendine canlı formlar vermeye çalışıyormuş gibi duran bulutlar dolduruyor. İşin ilginç kısmı şu ki; ikinci aşamaya geçinceye dek bu griliği belirgin bir şekle benzetemiyorum. Her defasında uyuya kalmadan hemen önce gözlerimde kimi şeylerin veya insanların görüntüleri canlanıyor. Onları gördüğümde anlıyorum ki bilimcimi kaybetmek üzereyim. Şayet ortaya çıkmıyorlarsa veya bunu reddediyorlarsa biliyorum ki bu uykusuz bir gece geçireceğim anlamına geliyor.”
Nikola Tesla’nın hayatının dönüm noktası, elektrik mühendisliğini bırakıp cebinde 4 sent ile New York’a indiği gündür. Tesla, doğru akım üretecinin bir komütatörle dış devresinde dalga dizinleri şeklinde alternatif akım üretiyor olduğunu görmüştür. Alternatif akımın motordan güç sağlayabilecek doğru akıma dönüştürülmesi için sistemin geriye döndürülmesi lazımdı. Elektrik motorlarının endüvisi, alternatif akımın beslenmesi için döndüğünde manyetik yönlerin değişmesini sağlayan döner komütatör bulunmaktaydı.
Niagara santrali ve alternatif akım projesi:
ABD’ye göç eden Tesla geçimini sağlamak için Western Union’da çukur kazma işçiliği yapmaktaydı. Bunun yanı sıra Jeneratör, transformatör, transmisyon hattı, motorlar, iki fazlı ve üç fazlı sistemler, ışıklar gibi birçok sistem üzerinde projeler hazırlıyordu. Tesla’nın hayatı A.K. Brown şirketinin sahipleriyle tanışmasıyla değişiverdi.
Şirket, ona batı Broadway tarafında bir laboratuar kurdu ve bir miktar parayla da Tesla’nın yatırımcısı oldular. Prof. Dr. W.A. Anthony (Coloni Üniversitesi) alternatif akım motorunu deneyerek, senkron motorun doğru akım motoru olarak en iyi yeterliliğe sahip olduğunu duyurdu. 1886 yılında çok fazlı sistemler ile ilgili patent alan Tesla, diğer buluşları için 1887 Kasım ve Aralık aylarında 7 adet patent aldı. Daha sonra da Avrupa’da birçok buluşu için patentler aldı.
AIEE’de konferans veren Tesla, dünyanın en iyi mühendislerine tek ve çok fazlı akım sistemlerini tanıttı. Geroge Westinghouse, Tesla ile tanışmak için laboratuarına kadar gitti. Tesla’ya alternatif akım patentlerine 1 milyon dolar nakit para ve her satıştan da 2,5 dolar komisyon önerisi yaptı. Bu teklifi kabul eden Tesla, ülke genelinde çok büyük bir başarıya ulaştı. Rakip konumdaki General Elektrik firması Westinghouse firmasından lisans aldı. Yapılan kontrat, Edison ile olan akım savaşları esnasında firmayı zora soktuğundan, bazı bilgilere göre Tesla, teklif edilen 1 milyon dolar nakdi almadığı gibi sözleşmeyi de feshetmiştir.
Nikola Tesla, 1890’da Niagara Şelalesinden elektrik üretmek amacıyla çalışmaya başlamış ve komisyon başkanlığına atanmıştır. Westinghouse, 5 bin beygir gücünde 10 adet jeneratör için, General Elektrik de iletim hattı için sözleşme imzaladılar. Sistem, Tesla’nın iki fazlı projesi için oldukça idealdi. Tesla, içi sabit ve dıştan dönen alanı bulunan armatürlü büyük alternatörler tasarladı. Bunlar dakikada 250 devre sahip 1775 amper, 2250 volt 10 adet büyük alternatör, 2 fazlı 25 hertz, 50 bin beygir gücünde ya da diğer ifadeyle 37 bin KW’lık elektrik üretti.
Radyo kontrol sistemi – Uzaktan kontrol:
1898 yılında Madesen Squaer Garden’da mors ile uzaktan haberleşmeyi ortadan kaldıran bir sistemin gösterisini gerçekleştirdi. Gösteri alanının ortasına oldukça büyük bir su tankı koydu. Bunun üstüne de yüzmesi amacıyla 1 m uzunluğa sahip bir tekne yerleştirerek tekneyi uzaktan kumanda ederek hareket ettirdi. Bu buluşla Tesla günümüzdeki GPRS ve uzaktan kumandalı tüm sistemler, uzaktan iletişim sistemleri ve uzay teknolojilerinin temelini atmış oldu.
1890 yılında 184 kutuplu, 10 kiloherzlik bir çıkışa sahip ve 20 kiloherze çıkabilen yüksek frekanslar üreten yüksek frekanslı alternatif akım üretecini geliştirdi. 10 yıl kadar sonra da Reginald Fessenden, 50 KW çıkışa sahip radyo frekansı üreterek Tesla’nın icadını daha da geliştirdi. Daha sonraları General Elektrik bunu 200 KW’a kadar çıkarmış, Alexanderson alternatörü adıyla satışa sunmuştur. Bu durum yeni bir tehlikeyi de beraberinde getirmiştir.
Dünya iletişim kabloları üretim ve satışını kontrol altında bulunduran İngiliz iş adamlarının patenti almaması için ABD donanması, 1919 yılında Radio Corperation of America adında bir şirket kurarak patentini aldı.
Tesla’nın geliştirdiği sistem, Wardclyffe kulesi adıyla bilinen dünyanın ilk aktarma kulesini ortadan kaldırmıştı. Bu sayede deniz aşırı yayın yapabilme imkanı ortaya çıkmıştır. 200 KW ve 21,8 kiloherz gücündeki ilk verici New Brunswick’e kurularak hizmet vermeye başlamıştır. 30 yıl sonra dünya çapında telsiz hayali de Tesla’nın yine kendi icadı olan vericiyle gerçekleşmiştir.
Yüksek gerilim, radar ve radar tirbünleri, iyonosfer üstünden iletişim:
Tesla, iyonosferin ne şekilde kullanılması gerektiğini ispat eden bilim adamıdır. Yüksek gerilim ve yüksek frekanslı elektrik iletimi ile ilgili, bir dağın üzerine 60 metre yüksekliğinde bir radyo vericisi dikmiş, üzerinde 22,5 metre çaplı hava çekirdeği transformatörünü yapmıştır. Bunun iç çap sekonder 3 metre çaplı ve 100 sarımlıktı.
Nikola Tesla, 1 metre çapı olan bakır bir küreden ilk suni şimşeği oluşturmuştur. 30 metre boyutuna ulaşan dev şimşekler yaklaşık 40 km uzaktan bile görülmüştür. Tesla, en sonunda 26 mil uzaklıkta 200 adet 10 KW’lık akkor ampulleri yakmıştır.
Uzay çalışmaları ve kozmik ses dalgaları:
Bir araca uzaktan kumanda sistemini ilk uygulayan kişi Nikola Tesla’dır. Uzaya ses dalgalarını yollayan ilk kişi odur. Uzay boşluğundaki kozmik ses dalgalarının kaydını gerçekleştiren ilk kişi de Tesla olmuştur. 1917 yılında kozmik radyo dalgalarını bulmuş, bunu cisimlere dalgalar halinde göndererek floresan ekran üstünde toplamayı başarmıştır.

Nikola Tesla’nın ölümü

Tarih 07 Ocak 1943’ü gösterdiğinde New Yorker Otelinde, 33. katta bulunan 3327 nolu odada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir. Cesedi ölmesinin üzerinden 24 saat geçtikten sonra otel görevlisi tarafından bulunmuştur.
Nikola Tesla’nın cenazesi 12 Ocak 1943 tarihinde St. John the Dvine katedralinde 2 bin kişinin katılımıyla yapılmıştır. Tesla’ya 13 Ocak 1943 tarihinde de New York’taki St. Sava Serbian Ortodoks katedralinde bir cenaze töreni düzenlenmiştir. Törenin ardından Tesla’nın cenazesi New York Ferncliff mezarlığında toprağa verilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Abone Olun

Bildirimler

Disqus Logo