Arabalardaki kısaltmalar - BilgiMaks

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.

Reklam engelleyicinizin pasif olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi

- okuma süresi

Arabalardaki kısaltmalar

Araba kısaltmaları ve arabalardaki terimler ne anlama geliyor, 
Araçlarımızın son zamanlarda, özelikle son 5 yılda lüks bir hal alması araçlarımızda tanımadığımız birçok özelliği karşımıza çıkarmıştır. Araçlarımızda ki özelliklerin birçoğu hala çoğu kullanıcılar tarafından tam olarak bilinmemektedir. Hatta özellikle orta yaş grubu insanlarımızda daha fazla yabancılık çekme sorunu olmaktadır. kullanıcıların, araçların gösterge panelinde ara sıra yanan bazı özellikler acaba aracımızda ciddi bir arıza mı var yoksa sorun nedir diye düşündürücü olmaktadır.
Peki, nedir bu kısaltmalar?
Araçlarımızda sıkça rastladığımız kısalmalardan bazıları ABS, AC, MSR, BAS vb. gibi olmaktadır. Sırası ile açmak gerekirse.
ABS nedir: Araçlarımızda bulunan kısaltmalardan biri olan ABS. Diğerlerine oranla daha önemli olmaktadır. Direkt fren sistemi ile alakalı olduğu için hayati önem taşımaktadır. ABS fren sistemi özellikle yeni araçların hemen hepsinde bulunmaktadır. Eski kara fren diye adlandırılan düz fren sistemine oranla daha güçlü bir durdurma sistemi olan ABS fren sistemi aracın tekerlerinin kontrol sistemi olmaktadır. Yani aracın aniden yavaşlayan tekerinde pompalama sistemi ile kaymasını engellemektedir. Bu da aracın daha kıssa mesafede daha güvenli bir biçimde durmasını sağlamaktadır.
AC nedir: Aracımızda özellikle yaz aylarında bizi araç içinde bunaltan sıcaklardan kurtarmaya yarayan klima sistemine kısa olarak verilen isimdir. 
MSR nedir:  MSR (Engine drag torque regulation – Motor momenti ayarlayıcısı/düzenleyicisi), araç sürücüsünün özellikle kaygan zeminde birden bire ayağını gazdan çekmesi anında tahrik tekerleklerinin kaymasını engeller.
BAS nedir: Yine bir fren sistemi olan BAS. Sürücünün fren pedalına bir anda hızlıca basması ile devreye girerek aracın fren sistemini tam olarak devreye sokan sistem olmaktadır.
Gördüğümüz gibi yukarıdakiler ve benzer olan birçok kısaltma aslında bizim isteğimiz dışında fakat tam olarak istediğimizi yapmaya yarayan ve daha güvenli ve konforlu bir sürüş keyfi yaşamak için araçlarımızda bulunan sistemler olmaktadır. Bu sistemler sayesinde hem kendi can ve mal güvenliğimizi, hem de bir başkasının can ve mal güvenliğini arttırarak daha güvende olmamızı sağlamaktadır. Her özellik, her araçta bulunmamaktadır, ancak özellikle fren sistemleri arasında olan ABS fren sistemi hemen her araçta artık bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Abone Olun

Bildirimler

Disqus Logo