Ekmeklerin Küflenme Sebebi Nedir? - BilgiMaks

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.

Reklam engelleyicinizin pasif olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi

- okuma süresi

Ekmeklerin Küflenme Sebebi Nedir?

Ekmek beslenmemizde ilk sıralarda yer alan bir besindir. Ekmeğe öyle alışık insanlar vardır ki sofrada pilav, bulgur, makarna varken bile az da olsa ekmek yemek gereği duyarlar, aksi halde doyduklarını hissedemediklerini söylerler. Bu aslen doğru olmayıp ancak psikolojik olarak doymama veya alışkanlıkla açıklanabilir. Kısacası Türkler ekmek yemeyi seven bir toplumdur. Ekmeğin temel malzemesi undur. Genellikle buğday unu kullanılarak yapılan ekmeklerin kabarabilmesi ve hoş bir kokuya sahip olması kullanılan mayadan kaynaklanır. Ekmeklerin kalitesi, lezzeti kullanıldığı un çeşidine göre de değişir. 
Buğday unu, beyaz unla karıştırılan kepekle elde edilen esmer un, mısır unu ekmek yapımında çok kullanılır. Daha fazla lif taşıdığı için diyet listelerinde esmer unla yapılan ekmeklere yer verilir. Çavdar, yulaf, arpa unları da ekmek yapımında kullanılmaktadır. Tüketilen ekmek hangi undan ve nasıl yapılırsa yapılsın sıcak yaz günlerinde saklaması bir derttir. Bir iki gün içinde küflendiğini görmek hiç de hoş değildir.

Küflenme Sorunu

Küflenmenin sebebi mantarların üremesidir. Havadan düşen mantar sporları nemli ortamlarda çabuk üremekte, üreme sırasında ekmekteki besinleri kullanmaktadır. Besinlerin yüzeyinde bulunan mantarlar çoğaldıkça içe doğru da yerleşir. Açıkta ya da nemli, sıcak ortamlarda bulunan limon, peynir, salça gibi başka besinler de küflenebilmektedir. Küfler 20–30º C aralığında çabuk gelişir. Yaz aylarında küflenme sürecinin kısalmasının sebebi budur.

Eğer herhangi bir marketten paketlenmiş dilimli ekmek alınıyorsa bu ekmeklerin de çabuk küflendiği görülecektir. İşletmelerde büyük ihtimalle ekmekler sıcak halde paketlenip satışa hazırlanmaktadır. Ekmeklerin saklanması oda sıcaklığında olmalıdır. Yaz ayları oda sıcaklığı yükseleceğinden buzdolabında saklanmalıdır.

Taze bir ekmek kendine özel hoş bir kokuya, gevrekliğe, yumuşaklığa ve süngerimsi, gözenekli bir dokuya sahiptir. Taze kalsın diye içine koyulan ve ağzı sıkı sıkı kapatılan ekmek poşetlerinin içi bir süre sonra nemlenir. İşte mantar sporları böyle bir ortamda hızla çoğalmaya fırsat bulacaklar ve ekmekler küflenecektir. Naylon poşette saklamak ekmeğin bayatlamasını geciktirmek yerine kolaylaştırılmış olur. Ekmekler önce tazeliğini yitirmekte sonra da küflenmektedir.


Kaynakça:

evhayat.com/un-cesitleri/

nasilkolay.com/ekmek-neden-kuflenir

enbilgi.com/ekmek-neden-kuflenir

kadinlarbilsin.com/ekmegin-kuflenmesi-nasil-onlenir/

1organik.com/kuflenmis-ekmek-yenirse-ne-olur.html

webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:CAqwqwsAvwsJ:www.ekmekisrafetme.com/UploadResim/Sunular/YrdDocDrNilgunERTAS.pps+&cd=11&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&client=opera

ekmekdunyasi.com/ekmegin-raf-omru/

onedio.com/haber/muhtemelen-pek-cogumuzun-yaptigi-bir-davranis-olan-kuflu-ekmek-yemek-zararli-mi–727711

kadinvekadin.net/kuflu_gidalar_hicbir_sekilde_tuketilmemeli.html

www.bilgiustam.com

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Abone Olun

Bildirimler

Disqus Logo