Kehribar nedir ve nasıl oluşur? - BilgiMaks

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.

Reklam engelleyicinizin pasif olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi

- okuma süresi

Kehribar nedir ve nasıl oluşur?

Kehribar, milyon yıl önce yer yüzünde var olmuş olan uzun ve geniş ağaçların olduğu tropik ormanlarda ağaçların salgılamış oldukları reçinenin zamanla fosilleşmiş halidir.


 Aslında kehribar bir taş olarak bilinse bile esasında ağaçların kendilerini korumak amaçlı salgıladıkları reçine maddesinin fosilleşmiş ve taş şekline dönmüş halidir.

Kozalaklı ağaçaların ve çam ağaçlarının bu maddeyi fazla salgılamalarının yanında tropik çiçekli ağaçlarda bu salgıyı üretmektedirler.

İkliminin çokca sıcak olduğu bölgelerde aşırı miktarda reçine salgılanmaktadır. Salgılanan bu reçine sel, aşırı yağış veya delta oluşması gibi olaylar ile deniz ortamına taşınır. Bu şekilde milyonlarca yıl taşınan malzemeler altta birikerek gömülür.

Taşınan maddelerin belli bir kalınlığa ulaşması ile bu reçine aşırı basınç ve sıcaklık koşulları ile sertleşerek kehribar maddesine dönüşmekte ve böylece kehribar taşını oluşturmaktadır.

Avrupa'da kehribar yatakları en çok Rusya, Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Sicilya gibi ülkelerde görülmektedir. 

Geçmiş hakkında araştırma yapan bilim insanları, araştırmalarında daha çok fosillerden yardım almaktadırlar. Fosillerin geçmişi ise, milyonlarca yıl önceye kadar dayanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Abone Olun

Bildirimler

Disqus Logo