Otoimmün Hastalıklarda Laboratuvar Testleri - BilgiMaks

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.

Reklam engelleyicinizin pasif olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi

- okuma süresi

Otoimmün Hastalıklarda Laboratuvar Testleri


İFAT LABORATUVARI TESTLERİ

Parametreler

(ANA) Anti-nükleer antikor

Normal sonuç durumu: NEGATİF

ANA testinin sizde pozitif çıkması durumunda sizde bir immünolojik (bağışıklık sistemi) hastalık olduğu şüphesini uyandırır. Bu test hastalarda otoimmün bozuklukların teşhis edilmesinde kullanılır. Test kesin hastalık teşhisi için kullanılamaz. Ek testlerde gereklidir.

(AMA) Anti-Mitokondrial Antikor

Normal sonuç durumu: NEGATİF

Karaciğer rahatsızlıklarında istenen bir testtir. Birincil biliyer siroz hastalığının tanısında yardımcı olarak kullanılır. Primer biliyer siroz (PBS) küçük safra kanallarının ilerleyici yıkımı sonuçu ortaya çıkan otoimmün bir hastalık türüdür.

Anti-nDNA

Normal sonuç durumu: NEGATİF

SLE ile ilişkili hastalıkların teşhis edilmesinde sıkça kullanılan bir testtir. Test sonuçunun pozitif olması durumunda sizde bir otoimmün hastalık olduğunu işaret etmektedir.

Anti-nDNA antikorları nadir olarak sağlıklı bireylerde de olabilir.

Anti ds DNA

Normal sonuç durumu: NEGATİF

Sistemik lupus eritematozus (SLE)  hastalığını düşündüren durumlarda sık olarak istenen bir testtir. Pozitif çıkması halinde SLE hastalığı ilk akla gelendir.


SLE dışında teşhisi konulmuş bir hastalığın takip edilmesinde de kullanılabilir.Sitemizdeki içerik kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu sitedeki bilgiler sizin özel sağlık durumunuz için kullanılamaz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Abone Olun

Bildirimler

Disqus Logo