Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak bizi destekleyebilirsiniz.

Reklam engelleyicinizin pasif olduğundan emin olun. Daha fazla bilgi

Dünyadaki En Kirli 10 Kent


Dünyadaki En Kirli 10 Kent

Teknoloji ve endüstrideki büyük ilerlemeler hayatı daha kolaylaştırırken, bu yenilikler giderek büyüyen bir canavar yarattı - kirlilik. Olası istisnai olarak az gelişmiş ve uzak alanlar, neredeyse tüm dünya "kirli" bir sorun ile karşı karşıyadır.
Yine de, gezegenin her yerinde, kirlenmeye gelince kendilerini geride bırakan şehirler var. Hangi metropollerin en yüksek saflarına sahip olduğunu bilmek ister misiniz? İşte dünyanın en kirli on şehri

1. Linfen, Çin
Linfen
Linfen, Çin kömür madenciliği (Fotoğraf kredi: Wikipedia)

Konut sakinlerinin yaklaşık 3 milyon kişi kirlilik sorunundan etkilenerek, Çin'deki Linfen şehri belki de dünyanın en kirli kentidir. Linfen, ülkenin kömür kemerinin merkezinde olduğu düşünülen Shanxi eyaletinde bulunabilir.
Çin kentini çevreleyen tepeler, kanuni ve yasadışı olmak üzere tonlarca kömür madeni ile biberlenmektedir. Kömür yakma kokusunu almadan havayı koklamaz. Üstelik kirlilik o kadar büyük ki çamaşırlarınızı asarsanız, giysinizin kurumadan önce bile siyaha döndüğünü göreceksiniz..
Linfen, ülkenin Devlet Çevre Koruma Dairesi tarafından Çin'de en kötü havanın varlığı ilan edildi.

2. Tianying, Çin
Ticaret
Tianying, Çin'de sisle kaplı demiryolu izleri (Fotoğraf kredi: Wikipedia)

Dünyanın en kirli şehirlerindeki Linfen'in hemen altındaki başka bir Çin şehri - Tianying. Bu kasabadaki kirlilik sorununun ardındaki başlıca suçlu, diğer ağır metallerin birçoğuyla birlikte yol açıyor.
Ülke kuzeydoğu bölgesinde yer alan Tianying, son derece sanayileşmiş bir şehir olup maalesef kötü politikalara ve göçebe teknoloji kullanmaktadır. Daha önce verimli toprakları artık kurşunla kaplanmış ve nüfusu kurşunla ilişkili sağlık sorunları geliştirme açısından büyük risk altındadır. Bu hastalıklar, sinirlilikten donuklaşmaya, halüsinasyonlara ve hatta bellek kaybına kadar her şey olabilir. Soruna dikkat etmiş gibi görünen tek kişi zaten acı çeken kişiler.

3. Sukinda, Hindistan
Sukinda
Harita gösteren Sukinda, Hindistan (Fotoğraf kredi: Wikipedia)

Sukinda'nın krom ve diğer birkaç ağır metal madeninin aşırı işlenmesi ve işlenmesi, onu dünyadaki en kirli şehirlerin listesine dahil etti. Hindistan'ın krom tedarikinin% 97'si bu kentten geliyor ve tam anlamıyla dağlar oluşturan 30 milyon tonluk bir maden atığı üretiyor. Yakınlardaki sularda, bilinen ve güçlü bir kanser üreten madde olan altı değerlikli krom bol miktarda bulunabilir.
Havaya, toprağa ve şehrin mayınlarına yakın sulara maruz kalmanın farklı türdeki kansere yaklaşık 2.6 milyon insana neden olduğuna inanılıyor. Eğer bu, dünyanın dikkatini çekmek ve alarm tetiklemek için yeterli değilse, hiçbir şey olmaz.

4. Vapi, Hindistan
Vapi
Vapi'de pitoresk bir günbatımı, sis yoluyla süzülür

Vapi'de pitoresk bir günbatımı, sis yoluyla süzülür
Ülkenin endüstrisinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan Vapi, suları ve toprakları zararlı kimyasallar ve metallerle aşırı derecede kirlenmiş bir şehir. Bildirildiğine göre yeraltı suları seviyesini Dünya Sağlık Örgütü tarafından güvence altına alınandan yaklaşık 96 kat daha yüksek cıva içeriyor. Uzun süren cıvaya tekrar tekrar maruz kalma, kas güçsüzlüğü, periferik görme bozukluğu ve diğer nörolojik defisitler gibi birkaç tıbbi duruma yol açarak birkaç örnek verilebilir.
Suları sadece güvensiz şeyler değil. Yerel ürün ve hava ağır metaller de içerir. Açıkçası, sanayileşme, Vapi sakinlerine çok pahalıya mal oldu.

5. La Oroya, Peru
La oroya
La Oroya, Peru'daki ağır metal madenleri (Fotoğraf kredi: Wikipedia)

La Oroya, Peru'daki ağır metal madenleri (Fotoğraf kredi: Wikipedia)
Muhtemelen herkes kurşunun bir kişi, özellikle de çok genç bir kişi için iyi olmadığını bilir. Bu bilgiler, La Oroya'daki 100 çocuğun 99'unun kabul edilen ölçümün üstündeki kurşun seviyelerine sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Peru And Dağları'ndaki madencilik kenti durumunda olan La Oroya, çok sayıda işleme tesisi ve ağır metal mayına ev sahipliği yapıyor. Genel olarak bakıldığında, kent sakinleri, DSÖ tarafından kurulan sınırın 3 katı kadar yüksek bir ortalama kurşun seviyesine sahipler. Tüm madencilik ve işleme işlemleri bu dakikayı durduracak olsa bile, toprağın kurşun içeriği yüzyıllardır olduğu gibi kalacaktır. Daha da kötüsü şu anda tüm israfı temizlemek için bir plan yok.

6. Dzerzhinsk, Rusya
Dzerzhinsk
Dzerzhinsk, Rusya (Fotoğraf kredi: Wikipedia)

Olgunlaşmış bir yaşa kadar yaşmayı planlıyorsanız, muhtemelen Dzerzhinsk'te ikamet etmemelisiniz, çünkü bu Rus şehrindeki ortalama yaşam süresi oldukça düşüktür. Erkekler genellikle 42 yaşlarında ölürken, kadınlar 47 yaşından daha fazla yaşamak zorunda değiller. Bunun arkasında pek çok sebep olabilir, ancak genel sözleşme, şehirde bulunan çok zehirli kirleticilerin insanlarla bir ilgisi olabileceğidir Çok erken öldü.
1930 ve 1998 yılları arasında, Dzerzhinsk'e 300 bin tonun üzerindeki kimyasal atıklar atıldı. Kimyasal kontaminasyona gelince, bu Rus şehri, dünyanın en kirli şehri olması için bir Guinness Rekoru düzenliyor.

Çernobil, Ukrayna
Çernobil
Çernobil'in radyoaktif şehri olan Ukrayna (Fotoğraf kredi: Wikipedia)

Muhtemelen Hiroşima ve Nagasaki nükleer bombardımanlarının insanlığın bildiği en kötü radyasyon patlamasına yol açtığını düşünmüştünüz. Eğer öyleyse, o zaman Çernobil'in en az yüz kat daha fazla felâketi nasıl başardığını duymamışsın demektir. Nükleer santralin erimesiyle kentin yaşanamaz olduğunu, özellikle de bitkiyi çevreleyen 19 km'lik dışlama alanının varlığına karar verildi.
Döküntü alanındaki 4.000'den fazla Ukraynalı, Belaruslu ve Rus çocuğuna tiroid kanseri teşhisi kondu. Neyse ki, tesisin kalıntılarından ek radyasyon dökülmelerini önlemek için önlemler alınmaktadır.

8. Norilsk, Rusya
Norilsk
Norilsk, Rusya'nın eteklerinde (Fotoğraf kredi: Wikipedia)

Norilsk havasına her yıl çinko, arsenik, kurşun, kadmiyum, selenyum, nikel ve bakırın ne kadar miktarda salındığını tahmin edebiliyor musunuz? Kesin miktar yok, ancak bunun 4 milyon tondan fazla olduğu tahmin ediliyor! Bu Rus kenti, dünyanın en büyük ağır metal eritme kompleksinin bulunduğu bölgedir ve muhtemelen bunun, solunum yolu hastalıklarından ölen şehirdeki gülünç derecede yüksek sayıların arkasında olduğunu tahmin edebilirsiniz. Norilsk'in büyük bir çorap olduğunun daha fazla kanıtına ihtiyacınız varsa, sadece nikel ergiticinin etrafındaki 30 millik bölgeye bakmanız yeterlidir. Yaşayan bir ağaç bile bulamazsın.

9. Sumgayit, Azerbaycan
Sumgayit
Sumgayit, Azerbaycan (Fotoğraf kredi: Wikipedia)

Sumgayit olan endüstriyel çorak bölge, Sovyetler Birliği'nin Dünya Ana'ya ihmalinden ve ihmalinden kurtulmanın bir başka kurbanı. Fabrikaların çoğu artık çalışmamasına rağmen, kapatılana kadar yaydığı kirleticiler hâlâ havaya bu güne kadar varlığını sürdürüyor. Hepsinden önemlisi, hiç kimse şehri perişan etmeye devam eden 120.000 ton zehirli emisyonun sorumluluğunu üstlenmeye istekli değil.

Kabwe, Zambiya
Kabve
Kabwe, Zambiya

Dünyadaki en kirli on şehri yukarı yuvarlamak Zambiya'daki Kabwe'dir. 1902 yılından bu yana, kentin yakınında kurşun yatakları keşfedildiğinde, tehlikeli metalin Zambianları nasıl etkileyebileceğine pek fazla dikkat verilmedi. Çocuklarda kurşun seviyeleri, ölümcül olabilecek kadar yüksektir ya da en azından ciddi sağlık koşullarına neden olur. Neyse ki, 40 milyon $ 'lık bir proje yerini yakında temizlemeye başlayabilir.
Orada dünyanın en kirli şehirlerinden on tanesi var. Kirlilik sorununun karmaşıklığı ve göz önünde bulundurulması gereken faktörlerin sayısı nedeniyle, listelerin sıralamada ve kayıtlarda kendileri farklılık gösterebilir. Bazı kaynaklara Meksika Şehri (Meksika), Karaçi (Pakistan) ve Lagos (Nijerya) dahi dahildir.
Bununla birlikte, burada en alt satırda, çok kirlenmiş bu şehirlerin sorunun üstesinden gelmesine ve çözülmesi için bir şeyler yapmasına yardımcı olmak için her şeyin yapılması gerektiğidir. Mevcut ve gelecek nesillerin güvenliği ve sağlığı tehlikeye girmektedir.

Kaynak:

http://www.curiosityaroused.com/world/10-most-polluted-cities-in-the-world/
www.curiosityaroused.com
İlgili Yayınlar WordPress Eklentisi, Blogger ...

Diğer Yayınlar

Bültenimize Abone Ol

Bildirimler

Disqus Logo